Egyetlen emberi faj létezik
Az a felfogás, hogy az emberi faj (Homo sapiens) tagjai fizikai megjelenésük (pl. bőrszín, koponyaméret) alapján különböző típusokba (ún. nagyrasszokba) sorolhatók, az európai felvilágosodás korához köthető. A gyarmatosítás időszakában a gyarmatosítók a fehértől eltérő bőrszínhez negatív tulajdonságokat társítottak, amellyel a leigázott népek elnyomását és legyilkolását indokolták. A 20. században hasonló gondolatokon alapult az apartheid.
A különböző nagyrasszokat alsóbbrendűnek vagy magasabb rendűnek tartó elméletek tudományosan megalapozatlanok.
Fiatal és elöregedő társadalmak
Mennyi fiatal és idős ember él egy országban? Ezt legszemléletesebben a korfa mutatja be. A korfa egy sajátos diagram, amely a lakosságot korcsoportonkénti és nemenkénti megoszlásban ábrázolja. A függőleges tengelyen a koréveket ábrázoljuk, a kettéosztott, vízszintes tengely bal oldalán a férfiak, jobb oldalán a nők népességszáma szerepel.
A korfa alakja sokat elárul az ország népesedési folyamatairól (2.2.). A korfa alakját a születések, a halálozások, a bevándorlás és a kivándorlás határozzák meg. A fiatal társadalmakra piramis alakú, az elöregedő társadalmakra urna alakú korfa jellemző.
-
-
Keresd meg az idegen szavak szótárában vagy az interneten az apartheid szó jelentését!
-
Mely országban volt jellemző az apartheid a 20. században?
-
Elemezd az atlasz alapján az ország nyelvi és vallási összetételét!
-
Készíts plakátot, amely az apartheid ellen foglal állást!
-
-
-
Rendezzetek vitát arról, hogy milyen társadalmi és gazdasági problémákat okoz a 2.1. ábrán bemutatott folyamat!
-
Érdeklődj lakóhelyeden a népesedési folyamatokról! Milyen következményei vannak a korszerkezet átalakulásának?
-
Nézz utána a Demográfiai portré kiadványban a magyarországi népesség jövőbeli folyamatainak!
2.1. Az aktív korúak és időskorúak arányának alakulása -
-
Hasonlítsd össze a korfákat!
Piramis alakú korfa
– Fiatalos korszerkezet, gyorsan növekvő népességszám.
– Magas a 15 évnél fiatalabbak aránya, de csak kevesen érik meg az időskort.
– Fejlődő országok (pl. Niger).Harang és méhkas alakú korfa
– Egyensúlyban van a születések és a halálozások száma.
– A fiatal és az időskorú népesség aránya kiegyenlített.
– Magas természetes szaporodású, fejlett országok (pl. USA, Ausztrália).Urna és koporsó alakú korfa
– Alacsony születésszám.
– A fiatalok aránya gyorsan csökken.
– A 65 év feletti népesség aránya növekszik.
– Fejlett országok (pl. Németország, Japán).2.2. Korfatípusok -
-
Hogyan változik a világnépesség korfájának alakja (2.3.)?
-
Milyen folyamatokról árulkodnak az egymásra vetített korfák?
-
-
-
Elemezd a PopulationPyramid honlapján a világ népességét ábrázoló korfa alakjának változását 1980-tól napjainkig!
-
Keresd meg Magyarország korfáját, és hasonlítsd össze Németország és Nigéria korfájával!
-
Melyik korfatípus jellemző Magyarországra?
Valamivel több fiúgyerek születik, mint lány. Ez a különbség azonban felnőttkorra kiegyenlítődik, az idősek között már a nők vannak többségben. A nők születéskor várható élettartama akár 5-8 évvel is meghaladhatja a férfiakét. Ettől némileg eltér néhány afrikai és ázsiai ország adata, ahol elsősorban társadalmi-kulturális okok miatt a férfiak élnek néhány évvel tovább. Általános vonás az is, hogy a két nem aránya kiegyenlített. A felerősödő elvándorlás és a háborúk azonban az érintett térségben általában nőtöbblethez vezetnek. Kínában az egygyermekes családmodell elterjedése ugyanakkor épp ellenkezőleg, jelentősen megnövelte a fiúk arányát a fiatal népességen belül.
-
-
-
Mi lehet az oka annak, hogy az idősebb korosztályban egyre magasabb a nők aránya?
-
Milyen problémákat okozhat a két nem arányának jelentős különbsége Kínában?
2.3. A világ népességének korfája 1950-től előrevetítve 2100-ig -
A Föld korfája (2022)
Vallási sokszínűség
A világ népessége vallási és nyelvi szempontból is sokszínű. A legtöbb hívőt a nagy világvallások tömörítik: a keresztény, az iszlám, a hindu, a zsidó vallás és a buddhizmus. Jelentős számban vannak a vallástalanok is.
A vallások magukban hordozzák kialakulásuk és elterjedési területük természeti és társadalmi-gazdasági sajátosságait.
A vallási előírások, hagyományok kihatnak a gazdaságra, a politikai döntésekre. Megjelennek a tudomány, a művészetek, a kultúra területén, de az emberi kapcsolatok szintjén is. Hatással vannak az életmódra, a táplálkozási szokásokra, a családalapításra, a születésszabályozásra, a foglalkozás választására vagy a nemek közötti kommunikációra, az egyenjogúságra.
Szót értünk egymással?
Földünk lakói mintegy 3000 nyelven beszélnek, azonban ezek közül a 16 legfontosabbat használja a népesség közel kétharmad része. A legtöbben (1 milliárdan) a kínai (mandarin) nyelvet beszélik anyanyelvként, ezt követi az arab és a hindi. A beszélt nyelvek közül azonban az angol a legelterjedtebb. 400 millió ember anyanyelve és közvetítő nyelvként – az eltérő anyanyelvűek közötti kommunikációban – mintegy 1 milliárd ember használja. Az angol emellett a legelterjedtebb tanult nyelv is.
Hivatalos nyelvnek azt a nyelvet nevezzük, amelyet egy adott állam vagy szervezet a hivatalos működése során használ. Az Egyesült Nemzetek Szervezetében a dokumentumokat hat nyelvre (angol, spanyol, francia, arab, kínai és orosz) fordítják le. Az Európai Unióban minden tagország nyelve hivatalos nyelv. Az utazási lehetőségek bővülése, a külföldi munkavállalás, a világhálón való kalandozás mindinkább szükségessé teszi valamely világnyelv ismeretét.
A többnyelvűség számos olyan térségben jellemző, ahol különböző nyelvű népcsoportok keveredtek egymással. Ilyen országokban több nyelv is lehet hivatalos nyelv. Például Finnországban a finn és a svéd egyaránt hivatalos nyelv, Észak-Finnországban pedig az északi számi nyelv is az (az ország többi részén viszont nem).
A nyelveket rokonságuk szerint nyelvcsaládokba soroljuk. A legelterjedtebb az indoeurópai nyelvcsalád, amelyhez tartozó nyelvek csaknem minden kontinensen elterjedtek. A magyar nyelv az uráli nyelvcsalád finnugor ágához tartozik, amely nyelvcsalád nyelvét kb. 25 millióan beszélik.
Ez azonban nem jelent etnikai kapcsolatot.
-
-
Gyűjts példákat a nyelvhasználat átalakulására, a globalizáció nyelvi hatására!
-
Hogyan vélekedtek ezekről a változásokról? Vitassátok meg!
-
Készíts listát azokról a nyelvekről, amelyeken beszélsz és olvasol, és amelyeket szüleid és nagyszüleid használnak! Hogyan változott a három generáció által beszélt nyelvek száma az időben?
-
Miért és hogyan változik napjainkban az idegennyelvtudás szerepe?
-
Keress olyan afrikai országokat, amelyeknek az angol, illetve a francia a hivatalos nyelve! Mi az elterjedésük oka?
-
-
-
Alkossatok öt csoportot! Mindegyik csoport válaszszon egy világvallást, és készítsen bemutatót! A bemutatóban térjetek ki:
– a vallás jellemzőire (előírásai, szent helyei, ünnepei, jelképei stb.),
– a művészetekre, kultúrára gyakorolt hatására,
– a vallás hatására, szerepére az emberek mindennapi életében!
-
Mely vallásokra ismersz a számozott képek alapján?
-
-
-
Melyik kontinenst nevezhetjük a vallások szülőhelyének?
-
Állapítsd meg az ábra és az atlasz segítségével, mely területeken terjedtek el a világvallások (2.4.)!
-
Nézz utána, hogy a népszámlálási adatok szerint Magyarországon mely vallások a legelterjedtebbek!
-
Hogyan változott településed vallási összetétele az elmúlt évszázadok során?
2.4. A világvallások híveinek földrajzi elterjedése és arányuk az össznépességből -
-
Hogyan élnek az arab nők?
Az iszlám vallású nők társadalmi helyzetét több tényező befolyásolja. A Korán szövegei között találhatók a nők társadalmi szerepére vonatkozó részek. E szerepeket a kulturális elvárások megerősíthetik vagy árnyalhatják. Számos ország jogrendszere is különbséget tesz a nők és a férfiak között. Több országban küzdenek a nők a kényszerházasság és a munkahelyeken tapasztalható hátrányos megkülönböztetés ellen, és azért, hogy ugyanolyan joguk legyen a tanuláshoz vagy a politikai szerepvállaláshoz, mint a férfiaknak.
Az arab országok között jelentős különbségek vannak a nők helyzetét tekintve. Például Katarban – Szaúd-Arábiával ellentétben – nem kell kendőt viselniük a nőknek. Szaúd-Arábiában 1990 és 2017 között a nők nem vezethettek autót. Marokkóban a felnőtt nők 50%-a nem tud írni-olvasni, ezzel szemben Katarban nyolcból hét egyetemista nő.
2.5. Ománi család
-
Hogyan képzeled el egy arab nő mindennapjait? Írd le egy képzeletbeli napját!
-
Gyűjts példákat arra, hogy miként hat a vallás a férfiakkal és a nőkkel szembeni társadalmi elvárásokra!
-
Együtt, egy országban
Az államok lakosságát egy vagy több nemzet alkotja. A nemzet az emberek olyan tartós, a történelem során kialakult csoportja, amelyet a közös terület, kultúra, nyelv és vallás köt össze.
A nemzetiség (nemzeti kisebbség) egy adott állam területén, az államalkotó nemzethez vagy nemzetekhez képest kisebbségben élő népcsoport, amelynek van anyaországa. Tagjait nyelvük, kultúrájuk, közös történelmi múltjuk kapcsolja össze. A nemzetiségek élhetnek nagyobb közösségekben (tömbben), de elszórtan (szórványban) is. Vannak olyan országok, amelyek népessége döntően egy nemzethez tartozik, ezek a nemzetállamok (pl. Portugália). A többségre azonban több nemzet, illetve nemzetiség együttélése jellemző (pl. döntően két nemzet, a flamand és a vallon alkotja Belgium lakosságát, Bosznia–Hercegovina
a szerb, a bosnyák és a horvát nemzet közös szövetségi állama, 2.6.). Magyarországon 13 nemzetiséget tartanak nyilván (bolgár, cigány, görög, horvát, lengyel, német, örmény, román, ruszin, szerb, szlovák, szlovén, ukrán). A cigány nemzetiségnek nincs anyaországa. Az etnikai kisebbség nem rendelkezik anyaországgal, tagjai nyelvi, kulturális jellemzőik, hagyományaik alapján tartoznak össze. Ilyen közösséget alkotnak például a kurdok Délnyugat-Ázsiában.
A nemzetiség létrejöhet például államhatárok megváltozásával, új államok megszületésével vagy tömeges bevándorlással. A magyar nemzet és állam területének felosztásával (1920 után) a magyar nemzet tagjai milliószámra váltak az új országok területén nemzetiséggé (nemzeti kisebbséggé). Ugyancsak a határváltozásoknak köszönhető például az ukrajnai orosz, litvániai és ukrajnai lengyel, horvátországi és koszovói szerb nemzeti kisebbségek kialakulása is. A gyarmatosítás alakította ki Kanada francia nemzetiségét.
-
-
Mondj példát a közelmúlt háborús konfliktusai közül olyanokra, amelyek vallási, és olyanokra, amelyek etnikai ellentétek miatt alakultak ki!
-
Mondj példákat többnemzetiségű szövetségi államokra Európában!
-
-
Jugoszlávia többnemzetiségű ország volt Délkelet-Európában (2.6.), amely az 1990-es években utódállamokra bomlott.
-
Melyik az államalkotó nemzet az egyes utódállamok területén?
-
Melyik mai ország nemzetiségi összetétele a legváltozatosabb?
-
Nézz utána, hogy milyen vallásúak az egyes nemzetiségek ezekben az országokban!
-
Készíts halmazábrát a volt Jugoszlávia nemzetiségi és vallási csoportjairól!
-
Nézz utána, hogy melyik országban milyen nemzetiségi feszültségek voltak az elmúlt évtizedekben!

Fogalmak
korfa | világvallás | hivatalos nyelv | nemzet | nemzetiség | nemzeti kisebbség | etnikai kisebbség
Összefoglaló kérdések, feladatok
-
Rajzold meg a gyorsan növekvő, a gyorsan csökkenő, a stagnáló és a háború után „lábadozó” társadalom korfáját! Mely országok mai korfájára hasonlítanak?
-
Melyik a nyelvi szempontból legegységesebb kontinens? Mely nyelvcsaládok terjedtek el e földrészeken? Vajon miért? Melyik kontinens a legszínesebb nyelvi szempontból?
-
Határozd meg, hogy a következő csoportok közül ki része a finn nemzetnek: finnországi finn, finnországi svéd, oroszországi finn, számi, finnül tanuló magyar! Vitassátok meg a nem egyértelmű eseteket!