Ugrás a tartalomhoz

2. A Föld mint kőzetbolygó

Lecke terület kezdete

6–7. Ásványok és kőzetek megismerése (gyakorlati óra)

Szöveg szekció

A földkéreg 99%-a nyolc kémiai elemből áll. Ezek alkotják az ásványokat, amelyek pedig a kőzeteket. Az ásvány határozott kémiai összetétellel és belső szerkezettel rendelkező, szilárd, természetes eredetű, szervetlen vegyület, ritkábban elem. Az ásványokat felépítő atomok, ionok szabályos térbeli rendben, kristályrácsban helyezkednek el. A kristályos szerkezet az ásványok jellegzetes tulajdonsága. A különféle kőzetek rendszerint többféle ásványból állnak. Keletkezésük szerint magmás, üledékes és átalakult kőzeteket különböztetünk meg.
Az érc olyan kőzet, amelyből kohászati eljárással fém nyerhető ki. Az tehát, hogy melyik kőzet érc, függ a tár­sadalom technológiai fejlettségétől. Az ércek túlnyomórészt magmás folyamatok, részben az üledékképződés során keletkeznek.

Kördiagrama a kontinentális kőzetburok leggyakoribb elemeiről (tömeg- százalék).
6.1. A kontinentális kőzetburok leggyakoribb elemei (tömegszázalék)

 

Vizsgáld meg az ásványokat és a kőzeteket!

Szükséges eszközök és anyagok: ásvány- és kőzethatározó, védőszemüveg, újságpapír (a kőzetminták becsomagolásához), jegyzetfüzet, toll, ceruza, nagyító (esetleg sztereomikroszkóp), kalapács, borszeszégő vagy Bunsen-égő, mázatlan porcelán (megfelel a porcelán dörzscsészealja is), csipesz, pipetta (szemcseppentő), kémcsövek, üvegpoharak, víz, 20%-os ecetsav.

Szöveg szekció vége
Dobozos feladat szekció

  1. Hogyan lehet meghatározni az ásványokat?
    Az ásványok színük, sűrűségük, keménységük és formai jellemzőik alapján ismerhetők fel.
    – A karcnyom és a por színe gyakran egészen eltér az ásvány színétől. A mintákat úgy vizsgálhatod meg, ha egy mázatlan (fényezetlen) csempén vagy fehér papíron végighúzod.
    – A keménység vizsgálata karcolással egyike a leghasznosabb próbáknak. A skála a zsírkőtől, a legpuhább ásványtól a leg­keményebb gyémántig tart. Minden ásvány karcolja a nálánál puhábbat.
    – A hasadási és törési felületek megfigyelése, amelyek mentén az ásványok mechanikai hatásra szétválnak.
    – Fontos ismertetőjel az alak, amely lehet síklapokkal határolt, szabályos kristályforma, de kialakulhatnak gömbölyű kristályok (pl. hematit) vagy elágazó formák (pl. termésréz).

Dobozos feladat szekció vége
Szöveg szekció

Miért különböznek egymástól a magmás kőzetek?

A magmás kőzetek egy része a Föld felszíne alatt megszilárduló mélységi magmás kőzet, másik része a felszínre jutó, és ott lehűlve kőzetté szilárduló kiömlési magmás, másként vulkáni kőzet.
A mélységi magmás kőzeteket a vulkáni kőzetektől a szövetük (alkotórészeik megjelenése) alapján különíthetjük el. A mélységi magmás kőzeteket teljes egészében nagy, gyakran több cm-es kristályok alkotják, melyeket szabad szemmel is megfigyelhetünk, meghatározhatunk (kristályos szemcsés szövet).
A lávából szilárduló kőzetek ásványszemcséi általában jóval kisebbek, egy részük szabad szemmel nem is látható. Ha az olvadék hirtelen szilárdul meg, nem lesz rendezett belső szerkezete, mint az ásványoknak.  A szöveti különbség a magma, a láva hűlésének a sebességéből fakad: minél lassabban hűl le (mélységi kőzetek), annál nagyobb kristály tud növekedni. A robbanásos kitörések során, a kirepülő lávafoszlányokból és a robbanás által felszakított kőzetdarabokból lesznek a vulkáni törmelékes kőzetek.

Szöveg szekció vége
Dobozos feladat szekció

  1. Ásványok és kőzetek megismerése

    1. Hasonlítsd össze a gránitot, az andezitet és a bazaltot! Mi jellemzi a szemcseméretüket? Magyarázd meg a tapasztalt különbségek okát!

    2. Hasonlítsd össze a kőzeteket! Azonosítsd a gránit ásványait a kőzetmintán! Hasonlítsd össze a színes képpel!

    3. Hasonlítsd össze a gránit szemcseméreteit az andezitével és a bazaltéval! Megállapításaidat írd a füzetedbe!

    4. Rakd ki különböző drazsészemekből a gránitot! A lényeg, hogy a megfelelő méretben legyenek benne az egyes ásványoknak megfelelő golyók! Mutasd be, miért nem tökéletes a modelled!

    5. Miért különböznek egymástól a magmás kőzetekben látható összetevők?

    6. Hogyan különíthetők el egymástól a mélységi magmás és a kiömlési (vulkáni) kőzetek?

    A gránit

    – Színe: az egyes kőzetalkotó ásványok arányától függ
    – Összetétele: legfontosabb ásványa a földpát (vöröses vagy fehér), a kvarc (szürke, zsírfényű) és a csillám (a fe­kete a bio­tit, az ezüstös a muszkovit)
    – Jelentősebb hazai előfordulása: Velencei-hegység, Ge­­res­­di-dombság, Mórágyi-rög
    – Felhasználása: díszítőkő

    10 centiméter nagyságú gránit.

     

    Az andezit

    – Színe: szürke, sötétszürke, feketés
    – Összetétele: legfontosabb ásványa a kvarc, a földpát (fe­hér)
    – Legjelentősebb hazai előfordulása: Börzsöny, Visegrádi-hegység, Cserhát, Mátra
    – Felhasználása: útépítés

    10 centiméter nagyságú andezit.

     

    A bazalt

    – Színe: szürkésfekete, esetleg zöldes árnyalattal
    – Összetétele, szerkezete: tömött, egyneműnek látszó, az ás­ványok nem, vagy nehezen ismerhetők fel; legfontosabb ásványa a kvarc és az olivin (zöldes). A bazaltláva lehűlése közben sokszögletű oszlopokba rendeződik
    – Legjelentősebb hazai előfordulása: a Tapolcai-medence bazaltsapkás tanúhegyei (Badacsony, Szent György-hegy stb.), Ság, Somló
    – Felhasználása: útépítés

    10 cm nagyságú bazalt olivin és kvarc foltokkal.

     

 

Dobozos feladat szekció vége
Szöveg szekció

Hogy keletkeznek az üledékes kőzetek?

Az üledékes kőzetek lerakódott üledékekből válnak kőzetté. A szárazföldekről a folyók, a szél, a jég a hordalékot (kavicsot, homokot, iszapot) a szárazföldi vagy tengeri üledékgyűjtő medencékbe szállítja. A törmelékes üledékes kőzetek más, idősebb kőzetek feldarabolt, elszállított és felhalmozott törmelékéből keletkeznek. Jellemző példája a lösz, a homok és a homokból összecementálódott homokkő. E csoportba tartoznak a vulkáni törmelékes kőzetek is.

Szöveg szekció vége
Dobozos feladat szekció

  1. A homok vizsgálata

    1. Mi a különbség a folyami homok és a futóhomok szemcséinek alakja között?

    2. Mindkét mintából szórj kevés homokot milliméterpapírra, és vizsgáld meg nagyítóval! Hasonlítsd össze a szemcsék méretét és a szemcsék koptatottságát (alakját)!

    3. Miből állapítható meg, hogy szél vagy víz szállította a homokszemeket?

    4. Mitől függ, hogy milyen szemcseméretű a hordalék? Próbálj meg minél több tényezőt felsorolni!

    A homok

    – Színe: sárgás, szürkés
    – Keletkezése: más kőzetek aprózódásával és mállásával; a szállítóközeg szerint megkülönböztetünk folyami és futó­homokot; a folyami homok szemcséi szögletesek, felületük érdes, a szél által szállított futóhomok szemcséi gömbölyűek és a felületük sima, lekerekített
    – Összetétele: változatos, leggyakoribb ásvány a kvarc
    – Legjelentősebb hazai előfordulása: Nyírség, Tiszántúl, Kiskunság, folyók mentén
    – Felhasználása: építkezés

     

    Homokszemek mikroszkóp alatt

     

    1. A szemelvény elolvasása után magyarázd meg, miért indokolt a cím!

    A világ lassan kifogy a homokból

    Hiába van a sivatagi homokból tengernyi a sivatagokban, az ipar egyszerűen nem tud mit kezdeni vele. Betonnak az a homok alkalmas, amit a víz rakott le, mert nagyobbak a homokszemei, mint a szél által lerakott homoknak. Az ilyen típusú homokból kevesebb van, és egykori vagy jelenlegi vízpartokon lehet hozzáférni, a kitermelése környezetszennyező. A világ betonfelhasználása gyorsan nő, különösen amióta Kína gyors iparosodása és városfejlesztése elkezdődött. Súlyos gond az illegális homokbányászat, Indiában és Afrikában a nyersanyagkész­letekért konkrét helyi háborúk dúlnak a homokmaffiák között. A homok nem megújuló erőforrás, mivel nincs utánpótlás, a meglevő készletet csak egyre drágábban és egyre környezetszennyezőbben ter­­melik ki.

  2. A lösz vizsgálata

    1. Cseppents ecetsavat egy darab löszre! Mit tapasztalsz? Mire következtetsz ebből?

    2. Tegyél egy-egy kémcsőbe kiskanálnyi löszt és homokot (esetleg agyagot), majd önts mindkét kémcsőbe háromnegyed részig vizet! Fogd be hüvelykujjaddal a kémcső nyílását, rázd egy percig, és helyezd kémcsőállványba mindkettőt! A minták mögé helyezz újságpapírt! Melyik minta mögé helyezett újságpapír szövege olvasható jobban? Mi a különbség oka?

    A lösz

    – Színe: fakósárga, szürkés
    – Összetétele, szerkezete: likacsos szerkezetű, könnyen mor­zsolható
    – Keletkezése: többnyire a szél által szállított, majd lehullott porból
    – Jelentős hazai előfordulása: Mezőföld, Hajdúság
    – Felhasználása, jelentősége: a löszön nagyon jó minő­sé­gű talaj képződik

    Löszbaba (löszben keletkező mészkiválás)
    10 centiméter nagyságú amorf gumicukorra emlékeztető összecementálódott löszbaba.
Dobozos feladat szekció vége
Szöveg szekció

A vegyi üledékes kőzetek anyagai valamilyen oldatból (pl. tengervízből, források vizéből) válnak ki (pl. kősó, mészkő, dolomit). Vegyi üledékes ércek keletkeznek, ha egy fémtartalmú vizes oldatban az ionok oldhatósága csökken, ezért a fémtartalma kicsapódik. A bauxit az alumínium érce, vörös vagy okkersárga színű kőzet, alumíniumtartalmú kőzetek málladékából keletkezik.

A biológiai eredetű üledékes kőzetek élőlények maradványaiból jöttek létre. Idetartozik a mészkövek többsége, amely egyrészt egykor élt (elhalt) tengeri élőlények (pl. korallok, csigák, kagylók, egysejtű állatok) mészvázából keletkezett. A kőszén növényi eredetű, éghető kőzet. A dús tóparti mocsarakban a növényi törmelék gyorsabban halmozódik fel, mint ahogy azt a baktériumok, gombák le tudnák bontani. A szénülési sorban a tőzeget a lignit, majd a barna-, a feketekőszén és az antracit követi.

A kőolaj és a földgáz javarészt mikroszkopikus tengeri lények, a plankton tetemeiből keletkezik. Oxigénhiányos környezetben az óceán aljzatán nagyon lassan bomlik le a szerves anyag. Ezek a szénhidrogének – kis sűrűségük miatt – mindaddig felfelé vándorolnak, amíg valamilyen tömör, a folyadékok és a gázok számára áthatolhatatlan kőzetréteg meg nem állítja. A mindössze néhány kilométernyi vándorlás több millió évig is eltarthat.

Hogyan alakulnak ki az átalakult kőzetek?

Az átalakult kőzetek magmás, üledékes vagy korábban létrejött átalakult kőzetek átkristályosodásával képződnek. Az átalakulás nagy nyomás és magas hőmérséklet hatására következik be. Ennek során az eredeti kőzetek ásványai új, átalakult ásványokká kristályosodnak. Nagy nyomás alatt jönnek létre a kristályos palák. A márvány mészkőből kristályosodott át a magas hőmérséklet és nyomás hatására.

Szöveg szekció vége
Dobozos feladat szekció

  1. A mészkő vizsgálata

    1. Mi a közös a táblakrétában, a csigaházban és a mész­por­ban? Igazold!

    2. Állapítsd meg, milyen eredetű a vizsgált mészkő!

    3. Jellemezd a mészkövet! Ne feledd, csak több kőzetminta alapján ismered meg minden tulajdonságát!

    4. Cseppents ecetet a mészkőre! Mit tapasztalsz? Mi a ma­gya­rázata?

    A mészkő

    – Színe: fehér, sárga, szürke, barna, vörös, fekete
    – Összetétele, szerkezete: kalcit, ha élőlénymaradványok (kagylóhéj, csigaház, korall) találhatók benne, akkor biológiai eredetű; a kőzetet ecetsav és sósav különböző hevességű pezsgéssel oldja
    – Legjelentősebb hazai előfordulása: Bakony, Vértes, Duna­­zug-hegység, Mecsek, Bükk, Aggteleki-karszt
    – Felhasználása: építőkő, díszítőkő, cementgyártás

    10 centiméter nagyságú mészkő.

     

  2. A szénfélék vizsgálata
    Hasonlítsd össze a tőzeget, a lignitet, a barnakőszenet és a feketekőszenet a kőzet színe, karcszíne, szerkezete, hazai előfordulása és felhasználása alapján! Vizsgáld meg a mintákat!

    A barnakőszén

    – Színe: barnás-feketés; karcszíne: barna
    – Összetétele, szerkezete: a növényi részek szabad szemmel már nem ismerhetők fel
    – Legjelentősebb hazai előfordulása: Dunántúli-középhegység, Borsodi-medence
    – Felhasználása: villamosenergia-termelés (hőerőművek), lakosság

    10 centiméter nagyságú barnakőszén.

     

 

Dobozos feladat szekció vége
Videó

Backstage: Mészkőbánya

Videó vége
Lecke terület vége