Ugrás a tartalomhoz

X. Égi jelenségek

Lecke terület kezdete

6. Az űrkutatás jelene és távlata

Érdekesség szekció

Érdekesség

A Naprendszer kutatásához többféle űreszközt használnak. A műholdak a Föld vagy más égitestek (Nap, bolygók, holdak) körül keringő eszközök. Az űrszondák a Földet elhagyó, kutató űreszközök. Az űrhajók olyan űrszondák, melyek embereket szállítanak. Az űrállomásokon az űrhajósok hosszabb ideig tartózkodhatnak. A teherűrhajók az űrállomásra szállítanak utánpótlást az űrhajósoknak. Az űreszközöket hordozó­rakétákkal lövik fel az űrbe.

Érdekesség szekció vége
Szöveg szekció

Tejútrendszer

Kopernikusz napközéppontú világképét a távcsöves megfigyelések megerősítették, ugyanakkor pontosították is. A csillagászok feltérképezték a bolygók pályáját és Naptól mért távolságukat, meghatározták a Naprendszer méretét. Az akkori elképzelés szerint a Naprendszer peremén a csillagok tartománya húzódik, és ott található a világ pereme. William Herschel volt az első, aki a csillagok pontos megfigyeléseiből, matematikai számítások útján megállapította a legfényesebb csillagok távolságát a Naptól. A Naphoz legközelebbi csillag 270 000 CsE távolságra található. A csillagtávolságok megadásához a CsE túl kicsi egység, így a csillagászok ehelyett fényévben adják meg az adatokat. 1 fényév az a távolság, amelyet a fény vákuumban 1 év alatt megtesz. 1 fényév körülbelül 63 000 CsE.

Szöveg szekció vége
OkosfeladatSzövegbehelyettesítésNehézségi szint 3

Fényév

Összecsukás
Teljes képernyő
Fényév okosfeladat vége
Érdekesség szekció

Érdekesség

A csillagok távolságának meghatározását az alábbi ábra mutatja.

A közeli csillagokat télen, illetve fél évvel később, nyáron megfigyelve, az égbolton kissé más pozícióban, más szögben látjuk. Mindkét évszakban megmérve ezt a szöget, a valósággal megegyező, méretarányos háromszöget szerkeszthetünk. A háromszög magasságát megmérve visszakövetkeztethetünk a csillag távolságára.

Érdekesség szekció vége
Szöveg szekció

Herschel évtizedes számításainak eredményei kirajzolták a csillagok elhelyezkedését. Eszerint a csillagok olyan halmazba rendeződnek, mely leginkább két, egymásra fordított mélytányérra emlékeztet. Az égbolton látott Tejút ennek a „mélytányérnak” a pereme. A Naprendszert körülvevő csillagok halmazát Tejútrendszernek, más néven galaxisnak vagy galaktikának nevezzük. Herschel tévesen még úgy gondolta, hogy a Tejútrendszer közepében található a Naprendszer, ma már tudjuk, hogy inkább a pereméhez közel helyezkedik el. A 19. században az óriás távcsövekkel egyre több kis méretű, halvány, derengő foltot, úgynevezett ködöt vagy felhőt fedeztek fel a csillagászok. Mintegy száz évvel ezelőtt nagy tudományos vita kerekedett abból, hogy ezek a ködök a Tejútrendszerben vannak, vagy ahhoz tartoznak, vagy éppen ellenkezőleg, a Tejútrendszertől távol találhatók, attól elkülönülnek.

Szöveg szekció vége
Érdekesség szekció

Érdekesség

A Tejútrendszer egy spirálgalaxis. Ez azt jelenti, hogy a milliárdnyi csillag egy közel gömb alakú magba, valamint az abból spirálisan kinyúló karokba rendeződik. Lapos korong alakú, átmérője 100 000 fényév. Spirál alakja is sugallja, hogy központi magja körül forog, így a Naprendszer is kering a középpont körül. A Tejútrendszer alakjának, szerkezetének és mozgásának meghatározását az nehezíti, hogy csak belülről tudjuk megfigyelni és vizsgálni.

Érdekesség szekció vége
Szöveg szekció

Galaxisok

A csillagködökről rendezett tudományos vita idején egy amerikai csillagász, Edwin Hubble (ejtsd: habl, 1889–1953) az Androméda-ködöt tanulmányozva több felfedezést is tett. A köd számtalan távoli csillag halmaza, melyeknek távolsága mintegy 2,5 millió fényév. A csillagok a Tejútrendszertől elkülönülten, a Galaxison kívül találhatók, egy új, spirális galaxist alkotnak, melynek ezután Androméda-galaxis lett a neve. Hubble ezután számos ködöt megvizsgált, és sikerült többről igazolnia, hogy távoli galaxisok. Hubble a galaxisokat vizsgálva kimutatta, hogy ezek egymástól folyamatosan távolodó objektumok. Megalkotta a táguló világegyetem elméletét.

A világegyetemet ma már a földi óriásteleszkópok mellett az űrbe telepített távcsövek is vizsgálják. A Hubble-ról elnevezett űrtávcső 1990 óta küld gyönyörű képeket és hasznos információkat a Tejútrendszerről és a Galaxison túli objektumokról. A Herschel-űrtávcső 2009–2013 között még tökéletesebb képeket rögzített. Az űrtávcsövek sokkal jobb minőségű, részletesebb képet tudnak alkotni az égi objektumokról, hiszen képalkotásukat nem zavarja a Föld légköre.

Szöveg szekció vége
Érdekesség szekció

Érdekesség

A táguló világegyetem elméletén alapul a világegyetem keletkezésének tudományos elmélete. Az ősrobbanás, más néven „Nagy Bumm”-elmélet szerint mintegy 13,7 milliárd évvel ezelőtt a világegyetem egy nagyon sűrű, nagyon forró és nagyon kis méretű állapotból fejlődött ki. Tágulása során mérete rohamosan nőtt, miközben hőmérséklete és sűrűsége fokozatosan csökkent. Ebből az állapotból alakultak ki a csillagok, galaxisok és a világegyetem valamennyi objektuma.

Érdekesség szekció vége
OkosfeladatPárosítás (összekötős)Nehézségi szint 4

Galaxisok

Összecsukás
Teljes képernyő
Galaxisok okosfeladat vége
Szöveg szekció

Űrkutatás

Ma már mindenki néz műholdas tévéadást, de mi az a műhold? A műhold a Föld körül keringő, mesterséges objektum. Energiájukat a napelemek segítségével állítják elő. A legelső műhold a Szputnyik–1 volt 1957-ben. Az első ember az űrben Jurij Gagarin szovjet űrhajós volt 1961-ben, a Vosztok–1 űrhajóval 108 perc alatt egyszer megkerülte a Földet. Ezután a Hold meghódítása következett. 1969-ben Neil Armstrong és Edwin Aldrin leszállt a Holdra, az Apollo–11 holdkomppal.

Magyar űrhajós (Farkas Bertalan) 1980-ban járt az űrben a Szaljut–6 fedélzetén. Az 1986-ban felbocsátott MIR-űrállomás hosszú időn keresztül fogadta az űrhajósokat, akik több hónapig végeztek megfigyeléseket és kísérleteket az űrben. Ebben az időszakban a Mars-kutatás, a víz valamilyen formában való előfordulása és az élet lehetősége állt a vizsgálatok középpontjában. 1998-ban kezdték építeni modulokból a Nemzetközi Űrállomást, amely az országok összefogását mutatja, és méretre is a legnagyobb űrbe telepített objektum. 2000-ben tudott először embert fogadni. Azóta folyamatosan 2–6 űrhajós tud ott megfigyeléseket, kutatásokat és kísérleteket végezni.

A GPS-rendszer 24 olyan műholdat működtet, amiből 4-et egyszerre kell látni a földi vezérlőrendszernek, hogy a vevőkészülék pontos adatot szolgáltasson. 2021 szeptemberében egy űrszonda elérte a Marsot, és kőzetmintát fog onnét a Földre hozni. Az űrkutatás során fejlesztett eszközök közül már most sokat használunk a földi életben, és reméljük, hogy még több kutatási eredmény gyakorlati hasznosítására sor kerül. Ilyen például a gombok és cipzárak helyett használt tépőzár, illetve a tűzoltók új védőruházata is az űrhajósok szkafanderének ismeretében készült.

Az ember hosszú távú űrrepülése szempontjából először fel kell térképezni, hogy a Holdon vagy valamelyik bolygón űrállomás létesíthető-e. Meg kell vizsgálni, hogy egy ilyen bázis létrehozásának mi a feltétele, milyen ráfordítással valósítható meg. Az űrszondák azt is vizsgálják, hogy a földre hozott kőzetek milyen érceket tartalmaznak.

Szöveg szekció vége
Összefoglalás szekció

Összefoglalás

A természettudósok a 17. századtól a 20. század első feléig távcsővel figyelték az eget. Csillagok, bolygók fényességét, mozgását jegyezték le. Csillagvizsgálókban ma is nagy teljesítményű teleszkópok vannak.

A kutatók ma már űrszondákat is használnak a bolygókutatáshoz.

Összefoglalás szekció vége
OkosfeladatKeresztrejtvényNehézségi szint 3

Az univerzum rejtelmei

Összecsukás
Teljes képernyő
Az univerzum rejtelmei okosfeladat vége
Kérdések, feladatok szekció

Kérdések, feladatok

  1. Az interneten nézz utána, most milyen űrszonda repül valamelyik távoli bolygó felé!
  2. Nézz utána az interneten, hogy eddig – a Földön kívülről – honnét került kőzet a Földre!
  3. Készíts kiselőadást Magyarok az űrkutatásban címmel!
Kérdések, feladatok szekció vége
ISS-kirakó okosfeladat vége
Lecke terület vége