Mielőtt elindulunk otthonról, megtervezzük, milyen útvonalon, milyen járművel közlekedünk, és megpróbáljuk megbecsülni, hogy mennyi idő alatt érünk el a célunkhoz. Utunk során emberekkel, autókkal és egyéb járművekkel találkozunk. Ezeket ezután a leckében testeknek nevezzük.
Pálya, út, elmozdulás
Minden mozgó test valamilyen pályán halad. A megtett út a pálya hossza. Az elmozdulás a kiindulópont és a végpont távolsága. Ezt az ábrán egy nyíllal jelöljük, így egyértelműen látszik, hogy a test honnan indult, és hová érkezett. Az elmozdulás tehát általában kisebb, mint a megtett út. Egyenlő azzal csak akkor lehet, ha a mozgás pályája egyenes. Ekkor egyenes vonalú mozgásról beszélünk.
Az út jele: s, mértékegysége: méter (m).
Kísérlet
Jelöljünk ki a tanteremben egy 3 méter hosszú, egyenes pályát, és gurítsunk át rajta néhány kisautót! Mérjük meg stopperórával, hogy az egyes kisautók mennyi idő alatt teszik meg ezt az utat! Rögzítsük a mérési eredményeket a munkafüzetbe!
Monorról szeretnénk Sülysápra eljutni. Adj meg több lehetséges útvonalat! Olvasd le a térképről minden esetben az út hosszát! Számold ki a térkép méretarányának ismeretében az elmozdulás nagyságát!
Sebesség, átlagsebesség
Legtöbbször az a célunk, hogy az adott utat a lehető legrövidebb idő alatt tegyük meg.
A test által megtett út és az ehhez szükséges idő hányadosaként értelmezett fizikai mennyiséget sebességnek nevezzük.
A sebesség jele: v, mértékegysége:
Ebből adódóan a test sebességét úgy számíthatjuk ki, hogy a test által megtett utat elosztjuk az út megtételéhez szükséges idővel. Ezt röviden a következő módon írhatjuk fel:
Ez a meghatározás a hétköznapi beszélgetéseinkben megfelelő, és akkor alkalmazzuk, ha a test egyenletes tempóban halad. Ha a test időnként gyorsabban, időnként lassabban halad, a fenti meghatározás nem jellemzi a mozgásának részleteit. Ezért ilyenkor átlagsebességről beszélünk.
Átlagsebességnek nevezzük a test által megtett összes út és az ehhez szükséges összes idő hányadosát.
A sebesség, átlagsebesség mértékegységei:
Ez azt jelenti, hogy például
Ha visszafelé számolunk, akkor például
Hallottál róla?

A biztonságos közlekedés érdekében a teherautók, kamionok és autóbuszok hátoldalán néha jelezni szokták a megengedett legnagyobb sebességet.
A következő táblázatból megtudhatjuk, hogy különböző állatok mekkora sebességgel képesek mozogni. Ezeket a sebességeket azonban csak rövid távon tudják tartani!
Állatok | Sebesség |
Csuka | 5,3 |
Bálna | 32 |
Nyúl | 65 |
Gepárd | 110 |
Strucc | 70 |
Ezüstsirály | 48 |
Vadászsólyom zuhanórepülésben | 320 |
Példák
- Az autópályán haladó autó 216 km utat tesz meg 2 óra alatt. Mekkora az átlagsebessége?
?
Sebesség számolása
Példák
- Mennyi ideje van reagálni a kapusnak, ha
-ről sebességgel indul a focilabda a kapu felé? Keress rá Steven Reid nevére az interneten! ?
Az utcán közlekedve azt tapasztaljuk, hogy a járművek nemcsak velünk egy irányban haladnak, hanem szemből, oldalról és a legkülönbözőbb irányokból is közeledhetnek. A sebességnek tehát nemcsak a nagysága, hanem az iránya is fontos számunkra.
Példa
Egy teherautó 200 km utat akar megtenni. Az első 90 km-t 1,5 óra alatt teszi meg, a következő 110 km-t pedig 2 óra alatt. Számítsd ki a sebességet az első szakaszon, a második szakaszon, illetve az egész útra az átlagsebességet!
Fontos! Az átlagsebesség általában nem egyezik meg az egyes szakaszok sebességének a számtani átlagával!
Hasznos

A járművek sebességmérő műszere, miközben indul vagy éppen lassít az autó, folyamatosan változó értéket mutat. Azt az értéket, amit egy adott pillanatban mutat a sebességmérő, pillanatnyi sebességnek nevezzük. Ez nem más, mint egy egészen rövid időtartamra számított átlagsebesség, így a betűjele és a mértékegysége is ugyanaz, mint a sebességnek.
Az önvezérelt autók
Egy autó sofőrjének vezetés közben számtalan dologra kell figyelni. Tudnia kell megfelelően működtetni a járművet a kormány, a pedálok, a sebességváltó és sok-sok gomb segítségével, valamint figyelnie kell az útra, ahol jelzőtáblák, más közlekedő járművek és gyalogosok is vannak. Az autó irányításával bármilyen váratlan helyzetre azonnal reagálnia kell. Ezt az összetett folyamatot nevezzük vezérlésnek. A fejlesztőmérnökök azon dolgoznak, hogy a vezérlés egyes részeit vagy akár a teljes vezérlést a vezető helyett maga az autó végezze. Ehhez próbálnak minél jobb érzékelőket, más néven szenzorokat, és számítógépes irányítást kidolgozni. Napjainkban már sok feladat automatizált az autókban, például tempomat, automata sebességváltó, kipörgésgátló, blokkolásgátló, menetstabilizátor, parkolási asszisztens segíti a sofőr munkáját, hogy csak párat említsünk. De még sok fejlesztés kell ahhoz, hogy az utakon teljesen önvezérelt autók közlekedjenek.
Érdekesség
Mielőtt elindulunk valahová, megtervezzük az útvonalat. Ehhez számos útvonaltervező program ad segítséget. A gépkocsikba elhelyezett navigációs rendszerek működéséhez a GPS (Global Positioning System) nyújt segítséget. Ennek jelentése: ‘globális helymeghatározó rendszer’. A GPS a Föld körül keringő műholdak segítségével méri be a helyzetünket, a navigációs eszköz pedig ennek megfelelően követi a mozgásunkat, és javasolja a legjobb útvonalat. A következő térképen három lehetséges útvonal van berajzolva Dabas és Lajosmizse között. A pirossal jelölt út 32 km, a kék 27,4 km, a sárga pedig 34,3 km hosszú. Az útvonaltervező az elsőn 39 perc, a másodikon 28 perc, a harmadikon 27 perc menetidőt tervez. Figyeld meg, hogy a leghosszabb úton a legkisebb a menetidő! Az útvonaltervező tehát nemcsak a távolságot veszi figyelembe, hanem az út minőségét és a megengedett sebességet is. A fejlettebb eszközök az utazás tervezett időszakában várható forgalmat is tekintetbe veszik.
Összefoglalás
Sebességnek nevezzük a megtett útnak és az eltelt időnek a hányadosát. A sebesség olyan fizikai mennyiség, amelynek nemcsak nagysága, hanem iránya is van.
Ha egy mozgás több különböző egyenletes tempóban megtett szakaszból áll, az átlagsebesség a különböző, egyenletes tempóban megtett utak összegének és az egyes idők összegének a hányadosa.
Az autókat manapság egyre több olyan műszerrel, érzékelővel szerelik fel, amelyek segítik a sofőr munkáját, és biztonságosabbá teszik a járművet a közlekedés során. A végső cél: az önvezető autó kifejlesztése.
Testek mozgása
Kérdések, feladatok
- Nézz utána, hogy egyes járművek mekkora sebességgel haladhatnak lakott területen, lakott területen kívül, autóúton, autópályán! Gyűjts minél több adatot!
- 90 percig 4
sebességgel haladunk. Mekkora utat teszünk meg? Az eredményt méterben add meg! - Mennyi idő szükséges 150 km megtételéhez, ha az átlagsebességünk 10
? - 300 km-t szeretnénk megtenni 6 óra alatt. 4 órán át 40
átlagsebességgel utazunk. Mekkora átlagsebességgel kell a maradék utat megtenni, hogy időben megérkezzünk?