Ugrás a tartalomhoz
Lecke terület kezdete

T2 – Mit kezdjünk a hulladékkal?

Mi jut eszedbe a rajzról? Milyen címet adnál neki?

A nyitóképen lévő ábra címe „Hulladékhierarchia”, és a hulladékok kezelésének lehetőségeit mutatja be fontossági sorrendben. Ezzel az áb­rá­val már találkozhattál az 5. osztályos Techni­ka és tervezés tan­könyv­ben. Most ismerkedjünk meg közelebbről a dobogón állókkal, az első he­lye­­zet­től az utolsóig.

Megelőzés

A megelőzést tekintjük a hulladékgaz­dál­kodás első lépésének, hiszen az a hul­la­dék okozza a leg­ke­­vesebb gondot, ami nem is keletkezik. A hulladékképződés megelőzésének lehetséges módjai:

  • A termékek csomagolásából adódó hulladékok mennyiségének csökkentése. Ezt a betétdíjas termékek alkalmazásával, valamint a kisebb környezeti terhelést okozó anyagok használatával lehet elérni. A papírból készült csomagolóanyag sokkal hamarabb lebomlik, mint egy nejlonzacskó. Fontos, hogy kerüljük a felesleges csomagolást, például bevásárláskor vigyünk magunkkal textiltáskát vagy kosarat, és akkor nem kell műanyag szatyrot venni.
  • Hosszú élettartamú, javítható termékek alkal­ma­zásával elérhető, hogy kevesebbszer kell­­­jen új eszközöket vásárolni. Így a csomago­ló­­­anyagokból és az elhasznált eszközökből szár­­­mazó hulladék mennyisége is csökkent­he­tő.
  • A fogyasztás mérséklésével, a tudatos termék­választással is csökkenthető a hulladékok mennyi­sége.

Újrahasználat

Ez esetben az adott terméket, cso­­ma­golást – át­alakítás nélkül – új­ra ugyanarra a feladat­ra le­­het hasz­­­­­nálni, mint amire eredetileg gyár­tot­­­­­­ták. Ennek leggyakrabban emlege­tett példája a visszaváltható be­té­tes üveg. De ide tartozik az is, ha a meg­hi­­bá­so­dott készüléket meg­­­­ja­víttatjuk és to­vább használjuk, vagy ha a meg­unt, számunkra már fe­­les­le­gessé vált tárgya­kat elajándé­koz­­zuk, illetve eladjuk.

Hasznosítás

Hasznosításnak lehet tekinteni, ami­kor egy tárgyat némi átalakítás után más formában, más feladatra áta­la­kítva használunk, például ami­kor raklapokból készítünk kerti bútort.

Beltéri komposztálóvödör

A háztartásokban keletkező hul­la­dékok körülbelül 35%-a ipari méretekben is anyagukban újrahasznosítható, va­gyis papír, textil, műanyag, üveg vagy fém. A hul­ladékok hasznosításának feltétele, hogy a különböző típusú hulladékokat külön-kü­lön gyűjt­sük. Sajnos ezek egy része is a háztartási sze­­métben végzi, mert csak alig 17%-át gyűjtjük el­különítetten (idegen szóval: szelektíven).

A szerves anyagok ártalmatlanításának legjobb módja a komposztálás, azaz a megfelelő körülmé­nyek közötti lebontás. Ez is újrahasznosítás, mert a folyamat végén felhasználható a­nyag, termőtalaj lesz belőle. Ráadásul komposz­tálni akár la­kásban, erkélyen is lehet. Kapható olyan kis mére­tű komposztálóvödör, ami elnyeli a szagokat. Az érés után tartalma a földbe ásva hu­muszos talajjá alakul, amibe lehet virágokat, esetleg fű­szernövénye­ket is ültetni.

Energetikai hasznosítás

Az energetikai hasznosítás a hul­ladék megfelelő körülmények kö­zötti elégetését jelenti. A hulladék bizonyos részei éghetőek, így ezek energiatermelésre is használhatók. Az égetés másik előnye, hogy a ve­szélyes hulladékokat is több­nyire ártalmat­lanítani tudja. Hátránya, hogy az égetés során keletkező gázok szennyezik a környezetet, ha az égető füstszűrő berendezése nem működik megfelelően. Az elégetett anya­gok­kal azonban nyersanyagokat veszítünk el.

Deponálás (lerakás)

A hulladéklerakás – deponálás – áll a fontossági sorrend utolsó he­lyén. Ez a hulladékok megfelelő kö­rül­mények közötti, többnyire vég­­­le­ges tárolását jelenti. Ennek so­rán a ve­gyes hulladékot egy jól elhatárolt te­rületre szállítják, és ott egy vizet át nem eresztő anyaggal bélelt gö­dör­­ben lerak­ják. A lerakónak olyannak kell lennie, hogy az ott tárolt anyag ne szennyezhesse a kör­nyezetet. Ez sokszor igen költséges megoldást je­lent, mert nagy a helyigénye, a lerakott anya­gok esetleges későbbi újrahasznosítása drága, a kör­nye­zetet porral és bűzzel szennyezi.

A háztartási hulladékok legfeljebb 35%-ának kel­­lene a lerakóba kerülnie, de ez a szám a va­ló­ság­­ban sokkal nagyobb.

A fenntarthatóság, a saját jövőnk érdekében fon­tos cél, hogy a háztartási hulladékok meny­nyi­­­sé­ge csökkenjen. Azt is el kell érni, hogy a ke­letke­ző hulladékok közül csak azok kerüljenek elé­­getés­re vagy a lerakóba, melyek már semmi más­ra nem használhatóak. De erről nem beszélni kell, ha­nem cselekedni!

A háztartási hulladékok összetétele
OkosfeladatHalmazba rendezésNehézségi szint 2

Szemét ügy

Összecsukás
Teljes képernyő
Szemét ügy okosfeladat vége
Miből mi lehet? okosfeladat vége
Munkálkodás szekció

Munkálkodás

Beszéljétek meg közösen vagy kisebb csoportokban, hogy ti, személy szerint mit tudnátok tenni a hulladék mennyiségének csökkentése, az újrahasználat vagy a hasznosítás érdekében.

Ilyenekre gondolunk:

  • Jobban vigyázok az iskola bútoraira, hogy ne menjenek olyan hamar tönkre.
  • Vigyázok az iskolaszereimre, nem hagyom el a dolgaimat.
  • Figyelek arra, hogy a technika és tervezés tan­órán úgy dolgozzak, hogy minél keve­sebb hulladék keletkezzen.
  • Az uzsonnámat nem eldobható csomagolás­ban, hanem elmosható dobozban hozom.
  • Az italautomatából nem eldobható pohárba, hanem a saját poharamba töltöm az inni­valót.
  • Szelektíven gyűjtöm a szemetet, és erre fi­gyel­meztetek másokat is.
  • Az almacsutkát a komposztálóba dobom.
  • Csapvizet iszom, így nem vásárolok PET-pa­lackba töltött vizet.
  • Étkezéskor annyi ételt veszek ki magamnak, amennyit meg is tudok enni.
  • Jobban vigyázok az iskola bútoraira, hogy ne menjenek olyan hamar tönkre.
  • Vigyázok az iskolaszereimre, nem hagyom el a dolgaimat.
  • Figyelek arra, hogy a technika és tervezés tan­órán úgy dolgozzak, hogy minél keve­sebb hulladék keletkezzen.
  • Az uzsonnámat nem eldobható csomagolás­ban, hanem elmosható dobozban hozom.
  • Az italautomatából nem eldobható pohárba, hanem a saját poharamba töltöm az inni­valót.
  • Szelektíven gyűjtöm a szemetet, és erre fi­gyel­meztetek másokat is.
  • Az almacsutkát a komposztálóba dobom.
  • Csapvizet iszom, így nem vásárolok PET-pa­lackba töltött vizet.
  • Étkezéskor annyi ételt veszek ki magamnak, amennyit meg is tudok enni.

Nektek biztos lesz még rengeteg, ezek­nél sok­­kal jobb ötletetek is. Ezeket mind ír­já­tok fel, és tűzzétek fel egy nagy táblára. O­lyan vállalásokat keressetek, amelyeket nem kam­pány­szerűen, hanem folyamatosan kell csi­­nál­ni. Ezután mindenki válasszon ki öt o­lyan fogadalmat, amit az egész év során be tud tartani. Egy fogadalmat természetesen többen is vá­laszthatnak. Írjátok fel ezeket a füzetetek­be! Év végén lapozzatok vissza, és közösen be­szél­jétek meg, hogy kinek mennyire sikerült azokat betartani. Akinek a leg­job­ban si­ke­­rült, meg­­kap­hatja a leg­­kör­nye­zet­tu­­­da­to­sabb osz­­tály­­­­társ cí­met.

Munkálkodás szekció vége
Lecke terület vége