Könyvtár az interneten
Az olvasói elvárásoknak és a felhasználói igényeknek megfelelően a könyvtárak feladatai, funkciói az utóbbi évtizedekben átalakultak. Ma már a könyvtár nemcsak a hagyományos könyvtári szolgáltatásokat nyújtja, hanem virtuális információs központ is.
Az interneten elérhető könyvtárak honlapjuk segítségével tájékoztatják olvasóikat az intézmény legfontosabb adatairól, gyűjteményeik és szolgáltatásaik jellegéről. Eltérnek a hagyományos könyvtáraktól legfőként abban, hogy nincs nyitvatartási idejük, számítógép vagy mobileszköz segítségével az interneten keresztül bármikor elérhetőek.
A http://konyvtar.hu/ oldal könyvtárböngészője segítségével a legtöbb magyarországi könyvtár honlapja elérhető. Ezek közül nagyon sok könyvtár számítógépes katalógussal rendelkezik kereshető vagy (még) nem kereshető formában.
Az elektronikus könyvtárak gyűjtik azokat a dokumentumokat, amelyeket hagyományos formából digitalizáltak, és azokat is, amelyek eleve elektronikus úton keletkeztek.
Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK)
A MEK egy általános gyűjtőkörű közkönyvtár az interneten, amely eredeti műveket szolgáltat teljes terjedelemben. Világkönyvtár menüpontja segítségével kijáratot biztosít más elektronikus és hagyományos könyvtárak, könyvkiadók, forgalmazók és adatbázisok felé.
A MEK gyűjteménye tematikus elrendezésű, a témákon belül altémákat találunk, majd pedig a címek betűrend szerinti besorolását.
A dokumentumokat online elolvashatjuk, vagy letölthetjük különböző formátumokban. Nagyon sok dokumentum hangoskönyv formájában is letölthető.
A fenti információkat a könyvtár honlapjáról gyűjtöttük: http://mek.oszk.hu
Tudtad-e?
Tudtad, hogy a MEK számára felajánlhatsz műveket vagy mások elektronikus írásait, ha ezzel nem sérted meg szerzői jogaikat?
MEK mobilon
Mobilalkalmazás telepítésével a MEK dokumentumai mobileszközről is elérhetőek. Magyar és idegen nyelvű könyveket, újságokat, dokumentumokat és térképeket kereshetünk és tölthetünk le. A letöltött dokumentumok a telefon memóriájában (SD-kártya, belső tárhely) tárolódnak, így az első megnyitás után már offline, internet nélkül is megnyithatóak.
Bizonyos formátumú könyvekhez a formátumkódolásnak megfelelő olvasóprogram szükséges, de szinte mindegyikhez található ingyenes, jó minőségű megjelenítő program.
A digitális könyvtárak a hagyományos, nyomtatott formában megjelent dokumentumokat digitalizálják. Az elmúlt években több könyvtár, múzeum és levéltár kapcsolódott be a nemzeti kulturális örökség digitalizálásába.

Arcanum Digitális Tudománytár
https://www.arcanum.hu/hu/adt/
Mivel a digitalizált anyagok könnyen, nagy távolságból is elérhetők az internet segítségével, a papíralapú információhordozókat digitalizálják. Jó példa erre az Arcanum Digitális Tudománytár, mely jelenleg több mint 14 millió oldalban több száz digitalizált, magyar nyelvű nyomtatott tudományos folyóiratot, hivatalos lapot, napilapokat, hetilapokat, könyveket tartalmaz. Múltunk legfontosabb nyomtatott forrásaihoz kereshető formában hozzáférhetünk. A keresés, a találatok és a tartalomjegyzék böngészése díjtalan, a dokumentumok megjelenítéséhez azonban előfizetés szükséges.

Ingyenes szolgáltatásai közé tartozik az Arcanum Kézikönyvtár (https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvanyok), amely többek között szépirodalmi művek, lexikonok gyűjteményével rendelkezik. Az itt található verstár ötven költő összes versét tartalmazza.

Hungaricana Közgyűjtemény
A Hungaricana Közgyűjteményi portál (https://hungaricana.hu) fő célkitűzése, hogy azokat a történeti dokumentumokat, amelyekben kulturális örökségünk fellelhető, mindenki számára látványosan és áttekinthető módon hozzáférhetővé tegye.
A fenti információk forrása: https://www.arcanum.hu/hu/adt/
Idézet-kutatás
Feladat
- Miben térnek el az interneten elérhető könyvtárak a hagyományos könyvtáraktól?
- Keresd meg Karinthy Frigyes Tanár úr kérem című művét a Magyar Elektronikus Könyvtárban! Milyen formátumokban tekinthető meg, illetve tölthető le a regény?
- Töltsd le a hangoskönyv-változatát!
- Ugyanitt a mű angol fordítása is megtalálható. Ki fordította le angol nyelvre?
- Az Arcanum Kézikönyvtár segítségével keresd meg, hogy melyik költőnk melyik versében található ez a sor: „Morzsa kutyánk, hegyezd füled”!
- Keresd meg, hány költő írt A reményhez című verset az ötven költő közül, akik az Arcanum verstárában megtalálhatók!